Náhradní plnění tady a teď!

Každoroční shon spojený s náhradním plněním je tu! Konec třetího čtvrtletí (Q3) je úzce spjatý s povinným podílem zaměstnávání hendikepovaných osob (OZP). Ve většině firem s více než 25 pracovníky, které z nějakého důvodu nemohou zaměstnávat OZP, aktuálně rezonují otázky typu „Za co utratíme náhradní plnění?“ nebo „Stihneme uplatnit náhradní plnění do konce letošního roku?“. Odpovědí na tyto otázky jsme my v OPTIMIA – váš spolehlivý partner náhradního plnění se vším všudy. Připravíme analýzu potřeb a zajistíme efektivní řešení na míru vaší firmě.

Proč je vhodné řešit náhradní plnění zrovna v této době?

Celý objem vašeho náhradního plnění je nutné vyčerpat do konce aktuálního kalendářního roku, a to včetně dodávky produktů či služeb. Nelze si tedy předobjednat služby či výrobky na následující rok. V opačném případě veškeré náhradní plnění propadá a daná společnost musí uhradit poplatek ve výši 2,5násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí sledovaného kalendářního roku za každou OZP osobu, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnat.

Spolupráce v režimu náhradního plnění a jak si náklady vypočítat

Náhradní plnění je ekonomicky daleko výhodnější variantou než zaplatit státu takzvanou „invalidní daň“, která pro vaši společnost představuje pouze výdaj. Odběrem služeb či zboží v legislativou určené hodnotě výhodně vyřešíte potřebné firemní nákupy, splníte povinný podíl OZP a bonusem získáte přesah společenské odpovědnosti v tolik potřebném měření ESG.

V jaké výši náhradní plnění potřebujete právě vy? Přesný výpočet zdarma zjistíte v kalkulačce ZDE.

S náhradním plněním na nákladech ušetříte přes 35 %

Pro rok 2022 byla Českým statistickým úřadem vypočítána průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí 39 306 Kč. S touto hodnotou počítáme pro náhradní plnění i v letošním roce 2023. Pokud firmě chybí 1 hendikepovaný pracovník, musí za něho firma odvést 2,5násobek této mzdy. Tedy 2,5 × 39 306 = 98 265 Kč (zmíněná invalidní daň).

V případě náhradního plnění firma odebírá služby či zboží v hodnotě 7násobku průměrné měsíční mzdy, tedy 7 × 39 306 = 275 142 Kč. Propočtením obou částek proti sobě vám vyjde, že zaplatíte pouze 176 877,- Kč za zboží v hodnotě 275 142 Kč. Skutečná úspora nákladů je tedy 35,7 %. Částky uvádíme vždy bez DPH.

 

Počet zaměstnanců Počet OZP Roční odvod Náhradní plnění
25 1 98 265 Kč 275 142 Kč
50 2 196 530 Kč 550 284 Kč

Co můžete formou náhradního plnění pořídit

Dobře si uvědomujeme, kolik času a ověřovaní zabere, než najdete to správné místo, kde lze náhradní plnění využít. Abychom vám to hledání trošku usnadnili, přinášíme několik tipů, kde své náhradní plnění beze zbytku uplatníte.

Tip 1. e-shop

Vyberte si ze širokého sortimentu kancelářských potřeb a úklidových prostředků, oblékněte své pracovníky do kvalitních oděvů CERVA nebo vybavte svůj vozový park novými pneumatikami do nadcházející sezony.

Tip 2. vánoční dárky, které neskončí v koši

Hýčkejte si své partnery nebo zaměstnance smysluplnými vánočními dárky s příběhem. V rámci projektu změníš.to jsme připraveni spolu s vámi vyčarovat na tvářích tisíce úsměvů.

Tip 3. zprostředkovaný nákup hardwaru, softwaru nebo nářadí

Poptáváte IT vybavení, ať už po softwarové nebo hardwarové stránce? Potřebujete pro své pracovníky špičkové pracovní nářadí? Nebo ještě něco jiného? Pošlete nám poptávku a my se o vaši objednávku postaráme.

Náhradní plnění nemůže dodávat kdokoliv

Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje seznam všech dodavatelů náhradního plnění spolu s jejich ročními limity. Roční limit je důležitým ukazatelem, který stanovuje, kolik osob se zdravotním postižením zaměstnavatel skutečně zaměstnává. Vyšší roční limit znamená, že zaměstnavatel zaměstnává více OZP. Například v OPTIMIA svým partnerům nabídneme ročně více než 250 milionů korun za služby a produkty v režimu náhradního plnění.

Pravidelně aktualizovaný seznam dodavatelů náhradního plnění najdete například ZDE.

Spojte se s odborníky, kteří změní vaši OZP povinnost na výhodu

Při výběru správného partnera k uplatnění náhradního plnění je klíčové nejen splnit zákonné povinnosti, ale také využít tuto příležitost k rozvoji a posílení vlastního podnikání. Specializujeme se na širokou škálu služeb, včetně facility managementu, provozování call center, výroby a balení nebo ESG poradenství. Tyto komplexní služby jsou klíčem k efektivnímu splnění OZP povinnosti na každoroční bázi. Přidanou hodnotou celé spolupráce se sociálními podniky je společenské vyjádření solidarity a podpora zdravotně postižených osob při uplatnění na trhu práce.

E-shop s náhradním plněním